Jaką baterię wybrać?

Bateria to niezastąpione źródło energii wielu urządzeń domowych i nie tylko. W wyniku zachodzących w nich reakcji chemicznych powstaje energia elektryczna, którą następnie wykorzystujemy w zegarze, pilocie do telewizora, latarce czy w zabawkach. Różnorodne urządzenia wymagają odpowiedniego rodzaju baterii. Poszczególne rodzaje różnią się budową, wymiarami oraz właściwościami elektrycznymi. Aby nie mieć problemu z dopasowaniem, warto poznać najpopularniejsze modele baterii:

Małe i duże paluszki 1,5V

Baterie AAA R3, czyli tzw. „małe paluszki” to najmniejsze z dostępnych 1,5-woltowych ogniw o cylindrycznym kształcie. Mają 44 mm długości i 10 mm średnicy. Zostały zaprojektowane z myślą o urządzeniach elektronicznych o niewielkim zapotrzebowaniu na energię, takich jak np. piloty do telewizora czy małe zabawki.

Najpopularniejszym modelem baterii są „duże paluszki”, oznaczane symbolem AA R6. Są to baterie o średnicy 10,5 mm, długości 44,5 mm, i napięciu 1,5V. Jako źródło energii wykorzystywane są w niezliczonej ilości urządzeń, zarówno domowych jak i przemysłowych.

Komplet baterii AA R6.

Baterie 1,5V o większej pojemności

C R14 to cylindryczna bateria 1,5-woltowa o większej pojemności. Ma długość 50 mm i średnicę 26 mm. Wykorzystywana jest w urządzeniach o średnim zapotrzebowaniu na energię, np w elektrycznych podajnikach mydła czy w odtwarzaczach CD.

Kolejna bateria o napięciu 1,5V oznaczona jest symbolem D R20. Jest największą spośród modeli cylindrycznych. a tym samym wyróżniającą się największą pojemnością. Ma 61 mm długości i 34 mm średnicy. Stosowana jest w urządzeniach wyróżniających się dużym poborem prądu. Używana jest też w gazowych podgrzewaczach wody (piecykach).

Bateria D R20

Baterie 3V

W sklepach możemy spotkać również baterie cylindryczne o napięciu 3 V, które przypominają zwykłe paluszki. Warto wyróżnić tu dwa modele: CR-2 i CR-123A. Zostały one wykonane w technologii litowo-manganowej. Dzięki temu, poza wyższym napięciem, charakteryzują się również większą żywotnością podczas przechowywania, która wynosi nawet ponad 10 lat. Możemy je spotkać m.in. w czujnikach ruchu, zalania, itp…

Inne rodzaje baterii

Często spotykanym modelem jest również bateria 9-woltowa, która kształtem przypomina prostopadłościan. Jej alkaliczna wersja oznaczana jest jako 6LR61 lub też 6LF22. Z jej wykorzystaniem zasilane są m.in. wybrane modele przenośnych radioodbiorników. Można ją również spotkać w czujnikach automatyki domowej czy miernikach elektrycznych.

Bateria 9V 6F22

Warto wspomnieć również o baterii 12V, znanej jako A23 lub MN21. Baterie tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim w pilotach do samochodów, bram garażowych itp.

Jakie są alternatywy dla klasycznych baterii?

Pierwszą alternatywą są akumulatorki. Wyglądają tak samo jak zwykłe baterie. Często sprzedawane są w zestawach z ładowarkami. Podstawowym atutem akumulatorów jest to, że w razie potrzeby możemy bez problemu uzupełniać ich zużytą energię. Warto jednak pamiętać, że odznaczają się one krótszym czasem działania oraz szybciej tracą swój ładunek pozostawione same sobie. Ich żywotność jest ograniczona –  zazwyczaj wytrzymują nie więcej niż sto cykli ładowania. Drugim mankamentem akumulatorów jest to, że pozostawione w bezczynności, same rozładowują się o wiele szybciej niż zwykłe baterie.

Zamiastbateria

Drugą alternatywą dla baterii są tzw. eliminatory baterii, sprzedawane w Polsce pod marką Zamiastbateria. Zamiastbateria to w najprostszym zobrazowaniu „bateria na kablu”. Kabel włączamy do gniazda i tym sposobem mamy nieograniczone źródło energii. Ograniczeniem jest natomiast przewód. Oznacza to, że zamiastbateria sprawdza się dużo lepiej niż zwykłe baterie i akumulatory, ale jedynie w urządzeniach, które są użytkowane stacjonarnie.

Zamiastbateria D 4R20 – zastępuje 4 baterie D R20

Eliminatory składają się z elementu zasilającego (zasilacz lub złącze USB), atrapy baterii na przewodzie oraz z odpowiedniej ilośći atrap „zworek”, zamykających obwód elektryczny. Jeżeli chcemy np. zastąpić 3 baterie AA R6 to wybieramy zestaw, który zawiera 1 atrapę na kablu i 2 zworki zamykające obwód elektryczny.

Poznaj ZAMIASTBATERIĘ!
Zobacz OFERTĘ!